Längs Litteraturgatan i Selma stad byggs kvarter 4, med 62 nya hyreslägenheter. Projektet består av två sammankopplade huskroppar i fem respektive sex våningar. Vi har fått uppdraget av Betong & Prefab att dimensionera och projektera hela stommen.
I hjärtat av Selma stad i Göteborg står nu byggnationen Kvarter fyra, ett vinklat flervåningshus som kombinerar modern arkitektur med hållbar teknologi, inklusive solceller och sedumtak. Med detta projekt bidrar Villcon AB, Betong & Prefab och Brixly tillsammans med Framtiden Byggutveckling till en levande, hållbar och integrerad framtid för Selma stad.
Villcon AB, ansvariga för projektets stabilitet och dimensionering, har genom sitt totalansvar för de prefabricerade elementen spelat en avgörande roll. Arbetet innefattade noggrann samordning med grundkonstruktören samt ett proaktivt angreppssätt för att hantera eventuella utmaningar under projektets gång.
Byggnaden består av prefabricerade betongelement såsom helsandwichväggar, slakarmerade och förspända bjälklagsplattor, inspända balkonger, samt balkar speciellt utformade för lokaldelen.
Den praktiska planeringen av konstruktionen tog även hänsyn till logistiska utmaningar vid olika byggetapper. Villcon AB utformade en strategisk plan som underlättade både gjutning och montage av prefabelement, särskilt vid etappgränser, vilket optimerade byggprocessen. Genom att använda ett sammansvetsat team av uppdragsledare, statiker, handläggare och projektörer, säkerställde Villcon AB att kritiska moment hanterades effektivt, vilket minimerade risken för kostnadsöverskridanden och förseningar.
Namn: Selma Stad
Verksamhet: Nybyggnation av bostadskvarter
Uppdrag: Projektering och dimensionering av hela stommen.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling
Beställare: Betong & Prefab
Element: Sandwichväggar, massivväggar, förspända plattor och balkonger
Kontor & öppettider
Öppettider
Helgfria vardagar: 08:00-17:00
Telefonnummer
0105-515681
©2025 Villcon AB / Integritetspolicy / Om Cookies / Om Villcon
Designed with you in mind, by Profit Media